INFORMACJA ZWROTNA

07-01-2021
Wszyscy wiemy, jak ważny jest feedback w komunikacji, szczególnie jeśli mamy do przekazania informację, która nie jest pozytywna. Niewłaściwie zakomunikowana może spowodować spadek motywacji u pracownika lub nawet odejście z firmy.
FUKO pozwala nam w asertywny, nie atakujący sposób przekazać informację.
F – FAKTY – Unikaj ogólników, wskaż konkretne fakty lub zachowania, bez swoich interpretacji i opinii na ich temat, a także najlepiej bez emocji.
U – UCZUCIA – Powiedz, jakie uczucia budzi w Tobie wskazane wcześniej zachowanie.
K- KONSEKWENCJE – Opisz, negatywne konsekwencje, jakie powoduje dla Ciebie/Zespołu podane zachowanie.
O – OCZEKIWANIA – Przedstaw swoje oczekiwania na przyszłość, co należy zrobić, aby tym konsekwencjom zaradzić. Jak chciałbyś, aby rozwiązać dany problem.
Przykład w biznesie❗️
Drugi raz w tym tygodniu, nie otrzymałam od Ciebie na czas raportów, które są potrzebne do prezentacji dla Zarządu. Jestem zdenerwowana i rozczarowana Twoim zachowaniem. Teraz będę musiała poświęcić całą noc, aby przygotować tą prezentację na rano. Jeśli sytuacja jeszcze raz się powtórzy, nie będę mogła przyznać Ci premii kwartalnej.
Przykład w sporcie❗️
Zauważyłam, że w ostatnim miesiącu spóźniłeś się na trening więcej niż 3 razy. Przykro mi, że nie wziąłeś pod uwagę, że cały zespół jest punktualny. Bez Ciebie nie możemy zacząć i cały zespół czeka. Oczekuję, że od dziś będziesz już punktualny.
FUKO można również użyć w pozytywnej sytuacji 😉
Widzę, że odpowiadasz na reklamacje klientów, jeszcze przed upływem 14- dniowego terminu. Cieszy mnie Twoja terminowość i dbałość o klientów. Będę o tym pamiętała przyznając Ci premię. Tak sprawne załatwianie przez Ciebie wszystkich spraw w przyszłości będzie skutkowała dodatkowymi gratyfikacjami.
FUKO zalety:
✅ skupienie się na faktach i zachowaniu, a nie na ocenie osoby
✅ wzmacnia wzorce i postawy pozytywne, dzięki czemu zespół jest skuteczniejszy
✅ odejście od agresywnego komunikaty „ty” i przejście na asertywne „ja”
✅ pozwala unikać kłótni, dzięki czemu poprawia się komunikacja w zespole i życiu prywatnym
Poprawne stosowanie FUKO przynosi wiele pozytywnych zmian w naszej komunikacji, która to wpływa na nasze relacje w pracy i życiu prywatnym. Zacznij stosować, a zobaczysz, jak wiele pozytywnych konsekwencji wniesie do Twojego życia.

Wstecz